zupy06.01.201922982
Zupa grzybowa
Smacznego
czytaj przepis

To chyba najlepsza zupa grzybowa w moim wykonaniu. Naprawdę. Do tej pory każdej z nich czegoś brakowało. Ale wychodzi na to, że udało mi się w końcu dopracować przepis. W grzybowej niezrównana była moja babcia. Jej zupę grzybowa jadło się i oblizywało talerz.

Moja wyszła dziś bliska smaku tej babcinej. Aromatyczna, pachnąca grzybami, o gęstszej konsystencji. W taki zimowy czas smakuje wybornie. Kosztujcie! Smacznego!

 

Składniki

bulion

2-3 marchewki

2 pietruszki (korzeń)

kawałek selera, pora i kapusty włoskiej

2 liście laurowe

3 ziarnka ziela angielskiego

2 rozgniecione ząbki czosnku

zupa grzybowa

400 g suszonych grzybów

2 łyżki śmietany 18%

1 łyżka śmietanki kremówki

1,5 łyżki mąki pszennej

1 cebula

3 łyżki masła

sól, pieprz do smaku

1 łyżka sosu sojowego (opcjonalnie)

100 g makaronu łazanek

Wykonanie

Do dużego garnka wlewamy ok. 2 litry wody – w czasie gotowania się bulionu i tak część się wygotuje. Jarzyny obieramy, kroimy na kawałki, rozgniatamy czosnek, dodajemy liście laurowe i ziele. Wszystko wrzucamy do wody. Gotujemy bulion przez ok. 20-25min, po ugotowaniu jarzyny usuwamy z bulionu. Grzyby umieszczamy w rondelku i zalewamy je wodą (ok.700ml). Gotujemy je przez ok. 15min. Połowę z nich wyjmujemy, kroimy na drobne kawałki i wrzucamy od razu do bulionu. Drugą połowę umieszczamy w blenderze. Pozostały po ugotowaniu grzybów wywar przelewamy do bulionu.

Na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy na nie posiekaną drobno cebulkę. Gdy cebula zeszkli się tak, jak lubimy, dodajemy mąkę i smażymy kilka minut na złoty kolor. Zasmażkę przekładamy do grzybów do blendera, podlewamy ok. 100ml wody lub bulionu i blendujemy na gładką masę. Całość łączymy z bulionem. Zupę gotujemy kilka minut, podbijamy śmietaną – obie śmietany łączymy w kubeczku z kilkoma łyżkami gorącej zupy. Dodajemy sól i pieprz do smaku.

W lekko osolonej wodzie gotujemy makaron łazanki według instrukcji na opakowaniu. Odcedzamy, przelewamy wodą i przekładamy do naszej zupy grzybowej. 

Udostępnij artykuł
Zapraszam do lektury mojej nowej książki
Serniki słodkie i wytrawne Renata Czelny-Kawazamów książkę
Ta książka to mój debiut wydawniczy. To także spełnienie mojego marzenia. To spis moich pomysłów na moje ukochane ciasto – sernik. Bo to właśnie sernik Mojej Babci zapamiętany z dzieciństwa stał się wielką inspiracją do tworzenia nowych smaków tego wdzięcznego ciasta...
serniki pieczone
Sernik dyniowo-imbirowy
na słono
Polędwica z dorsza w płatkach migdałowych z kaszą i brązowym ryżem
kulinarne podróże
Atelier Amaro w Warszawie jako pyszna niespodzianka
Komentarze

2 responses to “Zupa grzybowa”

  1. Ania says:

    Piękne zdjęcia i niebanalny przepis. Dzisiaj wypróbuję. Dzięki 🙂

    • Renata Czelny - Kawa says:

      Miło mi 🙂 Dziękuję i zapraszam!

Leave a Reply

Your email address will not be published.